Jerkers udde

Sedan RYC fick tillgång till tomten vid Jerkers Udde är klubbens mål att varsamt utveckla en klubbanläggning på den fina platsen.

Kommer du till Jerkers udde med fordon så ska de parkeras vid vändplanen intill Södersunda Ångbåtsbrygga. Följ stigen nära badplatsen och tänk på att inte snedda över slåtterängarna.

Förutom seglarskola på platsen har vi sedan några år söndagsseglingar under sommalovet. Vi har också fått en bas för jolleregattor och gemensam träning. Flera regattor arrangeras på platsen varje år.

Här finns två bodar som rymmer omklädningsrum, moderna toaletter, segelförvaring och bastu. Det är på Jerkers Udde som alla klubbens båtar hör hemma och för dessa finns individuella sjösättningskärror, en rejäl pontonbrygga och en väl tilltagen sjösättningsramp.

‍Många frivilliga har varit med och bidragit till att successivt utveckla Jerkers udde till vad den är idag.

Senaste från RYC

RYCs Seglarskola
Varje år arrangeras det seglarskola vid två tillfällen. I år är det som vanligt under vecka 28 & 30.
RYC Medlemsforum
RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

Segla Runmarö Runt 29 juli

Anmälan ligger öppen för årets Runmarö Runt. Trevlig SRS-segling för alla, både liten & stor, proffs eller nybörjare. Med jaktstart blir det extra kul
Läs mer
Publiserat:
5/7/2023

Sjöbus & Försegel sommaren 2023

Nu öppnar vi anmälan till Sjöbus & Försegel! Läs mer på respektive sida.
Läs mer
Publiserat:
6/4/2023

Årsmöte Långfredag 10:15

Välkommen på årsmötet i Hembygdsgården Långfredag kl 10:15. Medlemmar är även välkomna digitalt.
Läs mer
Publiserat:
3/4/2023

Årskrönika 2022

Isarna smälter, snart årsmöte och sen hissade segel! Men först, en återblick på året som gått! Läs vår årskrönika om RYC 2022!
Läs mer
Publiserat:
24/3/2023

Årsmöte & Vårfix på Jerkers Långfredag

Missa inte Årsmötet på Långfredagen 10.15 eller vårfixet på Jerkers där efter!
Läs mer
Publiserat:
14/3/2023

RYC Medlemsforum

RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

RYC på Instagram

Att följa klubbens konto på Instagram är bästa sättet att få en inblick i klubbens verksamhet. Våra medlemmar hjälps åt med att fylla flödet med trevliga bilder och filmklipp! Kontot heter "RYC.se".
Bli medlem i RYC!
Som medlem får man ta del av en lång lista förmåner
Bli medlem